- nadwrażliwość na porfiryny
- ciąża
Przebieg zabiegu
Zabiegi terapii fotodynamicznej są dość szybkie i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
Przed samym zabiegiem zalecane jest przygotowanie zmian chorobowych. Polega ono na usunięciu ewentualnych nawarstwień skóry nad chorą zmianą. Następnie nakładany jest lek światłouczulający w kremie, a miejsce aplikacji zabezpieczane opatrunkiem okluzyjnym na okres 1-4 godzin (zależnie od okolicy skóry i rodzaju choroby). W miejscu kontaktu leku ze skórą może być odczuwalne niewielkie pieczenie lub świąd. W tym czasie (niezbędnym do wchłonięcia się leku) pacjent NIE musi przebywać w gabinecie. Następnie chore obszary skóry są naświetlane lampą emitującą światło czerwone (640-650nm). Ta część zabiegu trwa od kilku do kilkunastu minut.
Postępowanie po zabiegu
Zwykle zaraz po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków.
Po zabiegu miejsce naświetlane należy chronić przed światłem przez 2 dni. W okresie od 1 do 3 dnia po naświetlaniu zmiana chorobowa ulega zaczerwienieniu, niewielkiemu obrzękowi i może utworzyć się powierzchowna rana. Sama rana o ile powstaje nie jest mocno bolesna , a gojenie jest szybkie. W przypadku nowotworów skóry i zmian głębiej naciekających zaleca się powtórzenie zabiegu 2-4 razy, w przypadku liszaja twardzinowego nawet do 10 razy.
Skuteczność terapii fotodynamicznej zależności od schorzenia, sięga 90%-97%. Dzięki wybiórczemu niszczeniu chorej tkanki zabiegi dają bardzo dobry efekt kosmetyczny. Szczególnie chętnie wykorzystuje się tą metodę w zwalczaniu zmian chorobowych umiejscowionych w tzw. trudnych lokalizacjach np. na powiekach, w okolicach oka, kąta nosa, skrzydełka nosa czy na policzkach. A w przypadkach liszaja twardzinowego czy leukoplakii zlokalizowanych w okolicach intymnych. W przypadkach nie poddających się tej metodzie, bardziej zaawansowanych lub głębiej naciekających zmian chorobowych konieczne może się jednak okazać leczenie chirurgiczne.