Peeling chemiczny - PEELING (od słowa peel [ang.] złuszczać, zedrzeć, obrać) to usunięcie defektów kosmetycznych i/lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. Stosując peelingi medyczne można usuwać poszczególne warstwy naskórka regulując głębokość złuszczania.
Peelingi chemiczne polegają na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej stosowany jest kwas@glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także inne kwasy owocowe (AHA) występujące w naturze. Stosuje się również kwas@trójchlorooctowy. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości.
Inne określenia peelingu to: abrazja, złuszczanie, chemabrazja, ablacja, chemeksfoliacja.
Do każdego rodzaju peelingu kwalifikacji dokonuje lekarz, który następnie wykonuje ten zabieg, badanie obejmuje wywiad medyczny (uwzględnia przebyte i istniejące choroby, alergie, wcześniejsze zabiegi medycyny estetycznej, przyjmowane leki i inne), ustalenie oczekiwań pacjenta (wygładzenie zmarszczek, usunięcie blizn potrądzikowych, przebarwień itp.) następnie po badaniu dermatologicznym, przeprowadza się dobór odpowiedniego preparatu i stężenia do peelingu, oraz określane sa zalecenia odnośnie przygotowania skóry do zabiegu i postępowania pozabiegowego.
Na tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, ścierających gąbek, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę, skórę można mechanicznie oczyścić z zaskórników u kosmetyczki co najmniej tydzień przed peelingiem, mężczyźni nie powinni się golić godzinę przed zabiegiem, Zaleca się na 2 tygodnie przed peelingiem przygotowanie skóry do zabiegu poprzez stosowanie kremów zawierających np. kwasy owocowe AHA dobrane przez lekarza zależnie od typu skóry. w dniu zabiegu powinno się posmarować skórę preparatem zawierającym filtr przeciwsłoneczny o faktorze co najmniej SPF 30;
Po dokładnym oczyszczeniu skóry z makijażu (posiadamy całą gamę preparatów do demakijażu uwzględniających rodzaj cery i jej problemy; w związku z tym nie ma konieczności przychodzenia do gabinetu bez makijażu) przeprowadzane jest odtłuszczenie powierzchni skóry za pomocą specjalnego płynu lub płatków pre - peel, miejsca delikatne, tj. okolice oczu i ust zabezpieczane są przed kontaktem z preparatem peelingującym aby zmniejszyć odczucie pieczenia i palenia skóry włączamy wentylator chłodzący obszar ciała poddawany zabiegowi; Zabiegi powtwrzane są co 7-14 dni w zależności od indywidualnej reakcji na zabieg.
zakaz opalania się przez 4 tygodnie, wskazane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze SPF co najmniej 30, zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni, aby utrzymać i wzmocnić efekt działania peelingu można stosować kremy z wit. C 2 x dziennie, makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach), bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczającego się naskórka, wskazane intensywne nawilżanie skóry.
Możliwe jest pojawienie się po zabiegu objawów niepożądanych:
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym zabieg!