Lipoliza jest zabiegiem estetycznym mającym na celu nieoperacyjne usunięcie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała. Lipoliza iniekcyjna uznawana jest za metodę bezpieczną, choć i w tym przypadku istnieją przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić jej przeprowadzenie. Główne przeciwwskazania w przypadku lipolizy to ciąża, karmienie piersią, infekcje skóry w miejscach, w których miałby zostać przeprowadzony zabieg, nadmierna otyłość, cukrzyca, ciężkie choroby nerek i wątroby, choroby związane z krzepliwością krwi, zaburzenia miesiączkowania, padaczka oraz alergia na któryś ze składników podawanych w czasie lipoterapii iniekcyjnej. Rezultaty lipolizy są odmienne u różnych pacjentów i zależą, od kilku czynników Między innymi od początkowego stanu ciała pacjenta, obszarów objętych zabiegiem, dopuszczalnej ilości aplikowanego preparatu, indywidualnej reakcji na podane leki.
Efekt redukcji tkanki tłuszczowej można zaobserwować w czasie około trzech tygodni po każdym zabiegu. Na ogół jest to utrata od dwóch do czterech centymetrów w obwodzie, w miejscu, w którym zastosowano preparat.
Substancje lipolityczne (fosfatydylocholina, lecytyna itp.) po iniekcji w obrębie tkanki tłuszczowej przenikają przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, co doprowadza do rozerwania ich struktury. Substancje lipolityczne wpływają także na rozpad trójglicerydów i związków tłuszczowych zgromadzonych wewnątrz komórek. Następnie uwolnione związki tłuszczowe, wraz z lipoproteidami, są transportowane drogą naczyń krwionośnych do wątroby, gdzie tłuszcze są rozkładane, po czym następuje ich wydalenie z organizmu.
Przed zabiegiem lekarz wyznaczane są na ciele pacjenta obszary które mają zostać wymodelowane. Po dezynfekcji skóry, za pomocą z cienkich igieł lub kaniul, preparat lipolityczny wstrzykiwany jest bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Ilość i stężeniu preparatu jest ściśle ustalana przez lekarza, przede wszystkim z uwzględnieniem bezpieczeństwa zabiegu i ograniczenia możliwych powikłań pozabiegowych.
Mimo prowadzenia iniekcji cienkimi igłami lub kaniulami lipoliza określana jest jako zabieg średniobolesny. Około 20% pacjentów ocenia efekty lipolizy jako nie spełniające ich oczekiwań. Ponadto przez kilka dni po lipolizie, w miejscach iniekcji, może wystąpić przejściowe zaczerwienienie, obrzęk, uczucie dyskomfortu i niewielki ból. Niezwykle rzadkie, aczkolwiek możliwe skutki uboczne lipoterapii iniekcyjnej, to czasowe zaburzenia krążenia, wzrost potliwości, uczucie bycia chorym, krwawienia, biegunka oraz powstanie zgrubień w miejscach iniekcji preparatów. W celu przyspieszenie efektów kuracji, zaleca się stosowanie masażu bezpośrednio po zabiegu.
Czas trwania zabiegu to kilkadziesiąt minut. Liczba zabiegów koniecznych do przeprowadzenia zależy od grubości tkanki tłuszczowej w miejscu, z którego, pragniemy ją wyeliminować. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się na ogół powtarzać lipoterapię minimum dwa, do czterech, razy w odstępach nie dłuższych jak cztery do sześciu tygodni. Zabiegi przeprowadzane się etapami, co podyktowane jest to tym, iż w czasie jednego zabiegu nie można podać pacjentowi zbyt dużej ilości preparatu.