Trądzik
Trądzik pospolity Acne vulgaris - jest utrapieniem głównie osób młodych (ok. 90% nastolatków), choć coraz częściej obserwuje sie pojawianie zmian trądizkowych także u osób dorosłych. Jego pojawienie się w wieku młodzieńczym związane jest z przestrojeniem hormonalnym do jakiego dochodzi w okresie dojrzewania. Hormonami, które najmocniej stymulują gruczoły do produkcji łoju są androgeny (hormony wydzielane przez jądra mężczyzn, nadnercza, w niewielkiej ilości produkowane także przez jajniki kobiet).U kobiet przyczyną trądzika może być brak odpowiednich proporcji między estrogenami (hormonami produkowanymi w większej ilości w pierwszej tzw. folikularnej fazie cyklu miesięcznego), a gestagenami (hormonami drugiej tzw. lutealnej fazy cyklu). Nie
oznacza to jednak, że trądzik pospolity jest schorzeniem hormonalnym, gdyż u wielu osób nie stwierdza się zaburzeń hormonalnych. Często decydują o tym skłonności genetyczne, polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony o działaniu androgenowym. Do najczęściej spotykanych w trądziku objawów należą różnego rodzaju: grudki, krosty, guzki i zaskórniki, nazywane potocznie pryszczami. Są one następstwem zaburzeń wydzialnia sebum (łoju) i nadmiernego rogowacenia komórek skóry. Zatkanie ujścia gruczołu łojowego prowadzi do jego zaczopowania, a w dalszej kolejności rozwoju zmian zapalnych
Wiele osób usiłuje zapobiegać powstawaniu zmian trądzikowych stosując kosmetyki. W łagodnych postaciach trądzika często jest to wystarczające. Jeśli jednak po 1-2 miesiącach ich stosowania nie ma efektu, konieczne jest zastosowanie leków. Terapia zawsze zlecana jest indywidualnie, w zależności od zaawansowania choroby i reakcji organizmu na stosowane leki.
Leczenie
Leczenie trądziku uzależnić od jego postaci, ciężkości oraz lokalizacji wykwitów. W terapii zaskórników optymalne są środki zaskórnikolityczne, w leczeniu wykwitów zapalnych należy natomiast stosować leki przeciwzapalne oraz antybiotyki w ciężkich postaciach lub w przypadku braku reakcji na leczenie można stosować doustne preparaty izotretinoiny (pochodnej witaminy A). W miarę upływu czasu metody leczenia trądziku należy dostosowywać zarówno do zmieniającego się rozmieszczenia wykwitów jak i zmiany rodzaju wykwitów. U osób z wykrytymi zaburzeniami hormonalnymi konieczne jest równoległe leczenie endokrynologiczne
Podstawy dobrego leczenia:
Trądzik jest przewlekłym schorzeniem, nie należy więc oczekiwać, że po kilkutygodniowej terapii (nawet jeśli ustąpią wszystkie wykwity
skórne) choroba nie nawróci.
Częste przerwy w leczeniu sprzyjają powstawaniu oporności bakterii na stosowane leki, znacznie uszczuplając arsenał skutecznych środków do walki z chorobą.
Przed nałożeniem leków miejscowych należy umyć i osuszyć skórę (można do tego celu stosować toniki i odpowiednie żele).
Dla zamaskowania nieestetycznych wykwitów, na nałożony lek (nigdyodwrotnie), można delikatnie nałożyć niewielką warstwę pudru sypkiego lub lekkich korektorów w kremach, (nie wskazane jest stosowanie gęstych korektorów i tłustych maści, gdyż mogą blokować pory skóry(co zaostrza trądzik)
Leki miejscowe należy stosować na całą powierzchnię chorej skóry, a nie na same wykwity, jak czyni to wiele osób.
Leki należy przyjmować regularnie i nie przerywać ich stosowania bez powiadomienia o tym lekarza prowadzącego.
W przypadku konieczności podjęcia leczenia u lekarza innej specjalności, należy powiadomić go o aktualnie stosowanych lekach.
W przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa) nie należy przerywać leczenia, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Nigdy nie należy wyciskać ropnych zmian! Wyciskanie to silny uraz, jakiemu poddane zostają (osłabione stanem zapalnym) mieszki włosowe. W efekcie tego łatwo pękają, a zawarta w nich treść ropna przemieszcza się do głębszych warstw skóry. Powoduje to rozszerzenie się infekcji i może być przyczyną powstawania szpecących blizn.
Przy zmianach ropnych nie wolno również stosować peelingu (szczególnie w okresie letnim), oraz naświetlań w solariach. Może to powodować trwałe przebarwienia skóry.
Ponowne korzystanie z zabiegów kosmetycznych zaleca się dopiero po zakończeniu leczenia zmian zapalnych, gdy na skórze pozostają już tylko same zaskórniki.
Leczenie ciężkich postaci trądziku
Trądzik może być objawem zaburzeń hormonalnych. Dlatego w przypadkach nieskutecznego leczenia zalecana jest diagnostyka, która pozwoli wykryć ewentualne przyczyny.
W przypadku konieczności zastosowania leków doustnych takich jak tetracykliny czy izotretinoiny, dla uzyskania trwałych efektów leczenia, pacjent powinien stosować się ściśle do zaleceń lekarskich (w tym regularnych kontroli i wykonywania badań laboratoryjnych), pozwala to uniknąć niekorzystnych objawów nieporządanych