Laser frakcyjny
W laserowym odmładzaniu skóry oraz likwidacji blizn, rozstępów itp. wykorzystuje się m.in. frakcyjny laser CO2 posiadającym nakładkę skanującą i z takimi ustawieniami parametrów, aby głównym jego celem była stymulacja głębszych warstw skóry do produkcji kolagenu, a tym samym poprawa jej jakości, gęstości, napięcia i spłycenia zmarszczek lub blizn.
Jak to działa?
Różnica pomiędzy klasycznym laserem CO2, a laserem frakcyjnym polega na na zastąpieniu jednej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o dobrze kontrolowanej głębokości penetracji, działających dużo bardziej równomiernie, a jednocześnie mniej inwazyjnie. Powtarzane co 0,5-1 mm impulsy lasera doprowadzają do wytworzenia w leczonym miejscu mikrokanalików, poprzez odparowanie uszkodzonej tkanki, jednak z pozostawieniem obszarów nieuszkodzonych tzw. „mostków zdrowej skóry”, co stwarza doskonałe warunki go rekonstrukcji i gojenia. Pozwala to na szybką i trwałą przebudowę skóry właściwej, równomierne ułożenie włókien kolagenowych oraz trwałą poprawę wyglądu. Wykonując mikrouszkodzenia w obrębie zmienionej chorobowo skóry stymulujemy naturalne procesy naprawcze.
Wskazania do zabiegu
- blizny potrądzikowe
- blizny pooperacyjne
- fotoodmładzanie skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni
- zmiany posłoneczne skóry twarzy i ciała
- zmarszczki
- rozstępy
- przebarwienia
Przygotowanie do zabiegu
Kilkanaście godzin przed zabiegiem laserowym zalecane jest nawilżenie skóry poprzez właściwe nawodnienie organizmu i wypicie ok. 2,5 litra wody mineralnej (zmniejsza efekty uboczne lasera). Nie powinno się pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu. Zalecane jest wcześniejsze wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych skóry.
Skórę należy umyć, niczym nie smarować i nie nakładać makijażu
Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, a czasem także wykonaniem testu na małej powierzchni celem dobrania optymalnej energii lasera.
Przebieg zabiegu
Jedna sesja trwa od 10 - 45 min. w zależności od powierzchni skóry objętej terapią. Podczas zabiegu pacjenci odczuwają mikroukłucia lub pieczenie naświetlanych laserem miejsc. W przypadku dużego dyskomfortu skórę znieczulamy przy pomocy maści. W celu uzyskania optymalnych efektów zaleca się
wykonanie 3-5 zabiegów w odstępach 2-8 tygodniowych.
Po zabiegu przez kilka godzin pacjent odczuwać może dyskomfort podobny do oparzenia słonecznego (dyskomfort może nieznacznie się nasilać, przez ok. 2-3 godziny. Później, w obszarach objętych zabiegiem pojawia się lekkie pieczenie i świąd. Powstające
zaczerwienienie i nieznaczny obrzęk uzależnione są od rodzaju skóry i wykonywanego zabiegu. Obrzęk ustępuje zwykle po 2-3 dniach. Zaczerwienienie utrzymuje się około 5-7 dni. Procesowi regeneracji towarzyszą zbrązowienie skóry utrzymujące się przez okres 3-14 dni (w zależności od intensywności zabiegu)
oraz jej złuszczanie, któremu nie towarzyszy ból. Są to normalne objawy związane z regeneracją mikrouszkodzeń skóry po zabiegu. Objawy te nie wyłączają pacjentów z życia codziennego.
Zalecenia pozabiegowe
- celem redukcji obrzęku i zaczerwienień zaleca się zimne okłady przez okres 2-4 tygodni kilka razy dziennie skórę należy intensywnie nawilżać kremami poprawiającymi regenerację naskórka (zawierającymi np. madecasossid oraz serum z kwasem ferulowym, wit A, E i C.
- przez 4-5 dni należy wystrzegać się intensywnego uprawiania sportu, gorących kąpieli, sauny, masaży, kąpieli na basenie itp. (dopóki skóra nie powróci do normalnej kondycji)
- w celu przyspieszenia regeneracji skóry i wzmocnienia efektu terapeutycznego zaleca się 2-3 chłodzące i nawilżające zabiegi kosmetyczne z delikatnym masażem w tygodniowych odstępach - pierwsza maseczka dopiero po 7 dniach od zabiegu laserowego
- skórę można myć wodą oraz neutralnymi prepartami myjącymi
- można stosować dotychczasowe kosmetyki, o ile nie powodują podrażnienia
- makijaż i golenie skóry można przeprowadzić już następnego dnia po zabiegu
- nie wolno opalać skóry poddanej terapii laserowej przez okres minimum 4 tygodni na skórę należy regularnie nakładać kremy z filtrem chroniącym skórę przed promieniowaniem słonecznym.
Przeciwwskazania
- ciąża i okres karmienia piersią
- leczenie immunosupresyjne
- skłonność do tworzenia bliznowców i blizn przerosłych
- iniekcje z wypełniaczy w obszarze poddanym zabiegowi w poprzednich 6-12 miesiącach
- stosowanie retinoidów doustnych w ostatnim półroczu
- aktywne infekcje bakteryjne,wirusowe,grzybicze
- świeża opalenizna
- zmiany zapalne skóry lub jej zranienia przerwanie,cukrzycy (niewyrównanej)
- stosowanie leków powodujących zwiększoną wrażliwość skóry na światło
- zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, limonka) zaleca się nie używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem),
- choroby psychiczne,
- rozrusznik serca,
- choroby tkanki łącznej (kolagenozy),
- fotodermatozy,
- nowotwory, radioterapia.
- padaczka (względne)
- kremy z retinolem, kwasami owocowymi, wit.C (1 miesiąc przed zabiegiem), (względne)
- obniżenie krzepliwości krwi, zaburzenia krzepnięcia (względne)
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych
- należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym
- nie stosować leczniczych maści i zasypek bez konsultacji
- unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca przez kilka dni